بارداری و قرار گرفتن در معرض تابش

بارداری و قرار گرفتن در معرض تابش

در این مقاله به سوال هایی که در مورد بارداری و قرار گرفتن در معرض تابش مطرح شده است، پاسخ داده میشود.

سوال: من در اتاق عمل کار میکنم و روزانه در معرض پرتو های دستگاه فلوروسکوپی قرار میگیرم. در حال حاضر پنج هفته باردارم. با اینکه بسیار محتاط هستم و همیشه هنگام کار از پیش بند سربی (روپوش سربی) استفاده میکنم، اما در مورد سلامتی فرزندم بسیار نگرانم. سوال من این است، که آیا روپوش سربی کافی است؟ آیا من با این کارم فرزند متولد نشده خود را در معرض خطر قرار میدهم؟ خطرات آن چیست؟

جواب: استفاده از روپوش سربی، فرزند متولد نشده شما را در برابر تابش اشعه ها محافظت می کند، بنابر این اصلا نیازی به نگرانی نیست. روپوش های سربی، مانع از عبور پرتوهای اشعه ایکس به میزان 95 الی 98 درصد میشوند، این بدین معنی است که تنها حداکثر 5 تا 2 درصد، از پرتوهای ایکس میتوانند از روپوش سربی عبور کنند، حتی بعضی مدل های دیگر روپوش سربی نیز وجود دارند که تا 99 درصد جلوی عبور پرتو های ایکس را میگیرند.همچنین میتوانید در صورت امکان فاصله خود  با جایی که اشعه ایکس تابش پیدا میکند را افزایش دهید حتی 30 الی 60 سانتی متر فاصله گرفتن هم میتواند به میزان قابل توجهی در معرض قرار گرفتن این پرتو را کاهش دهد.

سوال: من باردار هستم، آیا ایستادن در کنار دستگاه اشعه ایکس موجود در فرودگاه، برای فرزند من خطری ایجاد میکند؟

جواب: دستگاه های اشعه ایکس موجود در فرودگاه ها با استفاده از شیلد های سربی کاملا پوشانده میشوند، به همین دلیل پرتوهای اشعه ایکس از اطراف آن ساطع نمیشود. نگران نباشید برای شما و  فرزندتان شما هیچ خطری ایجاد نمیکند.

شیلد سربی در فرودگاه

 

دیدگاهتان را بنویسید